מלאו טופס לחזרה

שבתון ביום ראשון

חברי כנסת שוקלים לקדם הצעת חוק חדשה שתקבע יום חופש נוסף ביום ראשון כך שייווצר סוף שבוע ארוך כפי הנהוג במדינות מערביות אחרות.

שבתון ביום ראשון

לאורך השנים היו הכרזות רבות של שרים וחברי כנסת על שינויים וחקיקת חוקים הקשורים לשוק בישראל בישראל. העובד הישראלי עובד שעות רבות, אף מעל עמיתו האירופי וישנם תחומי תעסוקה שאף עובדים בישראל עובדים שעות נוספות מעל ממוצע שעות השבועי שהישראלי עובד – 43 שעות שבועיות. למשל, עורכי דין עובדים בממוצע 12 שעות ביממה במיוחד בתקופת ההתמחות.

הסיבות לקביעת יום ראשון שבתון

הרעיון של יום שבתון נוסף בשבוע החלה לפני כעשור כאשר הועלתה הצעה כי יום שישי שנחשב חצי יום עבודה יהיה יום שבתון. אך ב-2007 ערך פרופסור אמיר ברנע מחקר על הנושא וקבע באופן חד משמעי כי יום שבתון נוסף יהיה "בזבוז כלכלי", כלשונו. מאז שנת 2007 עלו מידי פעם כותרות הקשורות לההצעה להוסיף יום שבתון אך הם לא קרמו עור וגידים.

ב-2014 חברת הכנסת ציפי לבני וח"כ לשעבר סילבן שלום חברו יחד  לקדם חוק שבתון ביום ראשון.ההחלטה נבעה "משמירת סמליות אופי הערכים היהודיים, אי פגיעה בשבת והובלת ערכים סוציאליים", כלשונם "לשם יום מנוחה פתוח לכולם ללא מגבלות". הרעיון היה חיובי מתוך מחשבה אמיתית לשיפור תנאי התעסוקה של העובדים בישראל ושיפור זכויות העובד. אך למרות ההכרזות הרבות ההצעה לא יצאה מהכוח אל הפועל. מאז ההצעה הראשונית היו גלגולים שונים של ההצעה, דחיות ועכובים. גורמים במשק התנגדו נחרצות ליום שבתון נוסף שיהיה בכל שבוע. הסיבה לכך נבעה מחשש אמיתי בפגיעה בתפוקת העובדים ובכך לפגיעה ממשית במשק הישראלי.

סוף שבוע ארוך – פשרה בין התעשיינים להסתדרות

הצעת החוק הנוכחית מקבלת תמיכה מחברי כנסת רבים הן מהצד השמאלי של המפה הפוליטית והן מהצד הימני. ח"כ אלי כהן יזם את החוק של יום שבתון ביום ראשון פעם אחת בחודש ולא כל שבוע כמו ההצעה הראשונית. בכך נוצרה פשרה בין הסתדרות העובדים שמעוניינת ביום שבתון נוסף כל שבוע לבין התעשיינים. שר האוצר כחלון אף הוא תומך בהצעה . תמיכה גורפת מצד גורמים רבים במשק הישראלי מציעה אור ממשי כי הצעת החוק תצא לפועל.

התנגדות להצעת החוק

למרות התמיכה מצד התעשיינים ומצד ההסתדרות ישנן עמותות כדוגמאת עמותת " כולנו משפחה לקידום מציאות שמתנגדים לגלגול שעות העבודה שהצטברו מיום השבתון לשאר ימות השבוע או שאר ימי החודש. החשש מבחינתם הוא כי העובד הישראלי אשר חוזר בשעות מאוחרות באמצע השבוע ייאלץ אף מאוחר יותר כדאי להשלים את שעות העבודה שהחסיר ביום השבתון. שעות נוספות אלו ימנעו ממנו מההורים לראות את הילדים ולשמר את זמן האיכות החשוב כל כך למשפחה הישראלית.

יום שבתון בקרוב בישראל?

כפי שכל נושא בישראל עובר התנגדויות ופרשנויות רבות לטוב ולרע סביר להניח שנשמע עוד הרבה על הצעת החוק של סוף שבוע ארוך עד הרגע שנלך יחד עם כל המשפחה לים ביום ראשון בצהריים.

שתפו:
[addtoany]

מבין ההמלצות של גוגל

לקבלת ייעוץ ללא עלות וללא התחייבות השאירו פרטים:
לבדיקת היתכנות מהירה ללא כל התחייבות מלא/י את הטופס ושלח/י
לבדיקת היתכנות (ללא התחייבות) השאירו פרטים ונציג משרדנו יחזור אליכם בהקדם
לבדיקת היתכנות (ללא התחייבות) השאירו פרטים ונציג משרדנו יחזור אליכם בהקדם

לפנייה לנציג הווירטואלי החכם שלנו
לחצו כאן

לחץ כאן
צריכים עזרה?
לנציג הווירטואלי של משרדינו:
שלום, איך נוכל לעזור?
דילוג לתוכן