מלאו טופס לחזרה

תשלום שעות נוספות

כדי להבין כיצד מתבצע תשלום שעות נוספות, יש להכיר שחוק שעות עבודה ומנוחה מגדיר את מכסת שעות העבודה מותרות בחוק לעובד. אין אישור לעבור אותן, לא למעסיק ולא לעובד. המכסה כיום עומדת על 8 שעות, באם מדובר בשבוע עבודה המונה 6 ימים, ו-9 שעות כאשר מדובר בשבוע עבודה המונה 5 ימים. כל שעה מעבר למסגרת שעות יום העבודה ו/או שבוע העבודה, נחשבת לשעה נוספת.

זה לפי חוק שעות עבודה ומנוחה. בפועל יצאו צווי הרחבה כלליים במשק לקיצור שבוע העבודה אשר קבוע שבוע עבודה בן 42 שעות וכאשר כל שעה מעל 42 שעות בסיס שבועיות מהווה שעה נוספת.

תשלום שעות נוספות

כמה ניתן לעבוד מעבר למכסה הנורמטיבית הקבועה בחוק?

בשורה התחתונה: היתר כללי מטעם שר התעשייה והמסחר אפשר למעסיקים ולעובדים להאריך את יום העבודה שלהם ב-4 שעות נוספות ביום, אך לא יותר מ-12 שעות נוספות בשבוע. באופן ספציפי, מפעלים המנחילים שבוע עבודה של 5 ימים, יכולים לאפשר תוספת שעות עבודה נוספת על סך 3.4 שעות, ולא יותר מ-15. כל חריגה ממכסת השעות המותרת מזכה את העובד בגמול מיוחד עבור אותן שעות נוספות.

מהו תשלום שעות נוספות?

הגמול לגבי תשלום שעות נוספות עומד על 25% תוספת מהשכר הרגיל לכל שעה נוספת, במסגרת השעתיים הנוספות הראשונות. כל שעה מעבר לאותן שעתיים ראשונות, מזכות את העובד בתוספת של 50% לשכרו הרגיל באם מדובר בעובד אשר מקבל את שכר על פי תפוקה, הרי שהתוספת תהיינה עבור כל יחידת תפוקה. במילים אחרות, העובד יזכה ל-125% שכר בגין התפוקה בשעתיים הראשונות ול-150% שכר בגין תפוקה בכל שעה לאחר מכן (לכל הפחות).

באופן דומה, שעות עבודה בשבתות וחגים, יכולות לזכות את העובד בתוספת של 50% לשכר הקבוע, כאשר שעות נוספות בימים אלו יעבדו "כרגיל", כמצוין בפסקה הקודמת. מה הדין לגבי עובד המקבל שכר חודשי? ובכן, במקום לדבר על תשלום שעות נוספות ניתן לדבר על מנוחה מעבודה של שעה ורבע עבור כל שעתיים נוספות, כמו גם מנוחה של שעה וחצי לכל שעה נוספת מעבר לכך.

מה לגבי "שכר כולל"?

כאמור בכתבה אחרת באתרנו, "איסור שכר כולל", מעסיק לא יכול לקבוע שכר המגלם בתוכו תמורה או תשלום שעות נוספות ו/או חופשה שנתית, למעט נסיבות מסוימות. וזאת על בסיס סעיף 5 לחוק הגנת השכר. ואכן, במסגרת הליך רע"פ 4784/12, בית המשפט העליון הסכים עם בית הדין הארצי לעבודה במסגרת ערעור ע"פ 34078-12-11, באומרו כי:

  1. תשלום שעות נוספות מתייחס לתוספת על השכר הרגיל
  2. כאשר השכר הרגיל הוא השכר המוגן על פי חוק (שכר מינימום)

במילים אחרות, לא ניתן לשלב בין השכר הרגיל לתוספות, למעט מקרים ייעודיים, וגם במסגרתם – העובד עדיין מקבל את הערך הכספי המלא (לכל הפחות) של גמול תוספת שעות נוספת.

תשלום שעות נוספות – באילו מקרים ניתן "לתת שעות נוספות"?

יש לציין, כי אין אפשרות לעבוד יותר מ-8 שעות ביום במסגרת שבוע עבודה בן 6 ימים, או 9 שעות ליום במסגרת שבוע עבודה בן 5 ימים – לפחות מבחינת ראות החוק.

ועם זאת, ניתן לבצע שעות נוספות על בסיס התנאים המוגדרים בחוק שעות עבודה ומנוחה, לרבות:

1מאורעות בלתי צפויים אשר ניתן להמשיך את פעילות עיסוקו של העובד על מנת לעמוד במכסה של ייצור או שירות.
2באם מדובר במשמרות.
3באם מדובר בתקופה עמודה במיוחד. כמו לדוגמה, תקופה של ספירות מלאי, ארגון מחדש, ארגון לחגים וכו'.
4בהינתן היתר על פי סעיף 11 לחוק.

היתר 11 לחוק?

היתר 11, הינו היתר גורף מטעם שר העבודה, שהוציא מכוח סעיף 11 שעות עבודה ומנוחה. במסגרתו, ניתן לאפשר שעות נוספות כל פעם "שצריך", וגם כמנהג קבוע, לפחות עבור עובדים מסוימים. ההיתרים מגבילים את מספר השעות הנוספות המותרות, כמו גם את הסך הכולל של השעות המותרות בשבוע. ישנם עובדים אשר מקבלים חריגות במסגרת חוק שעות עבודה ומנוחה, כאשר החוק לא מעניק להם זכאות לתמורה מיוחדת מעל שכר העבודה הרגיל, גם בהינתן ביצוע שעות עבודה נוספות, לרבות:

  1. עובדי משטרה
  2. עובדי מדינה (מסוימים)
  3. אנשי כוחות הביטחון
  4. אנשי צוות אוויר
  5. ימאים
  6. עובדים שלא ניתן לפקח על מספר שעות עבודתם ביום יום

לפרטים נוספות אודות הנושא ולקבלת ייעוץ משפטי ראשוני ללא התחייבות, ניתן ליצור עימנו קשר. משרדנו מייעץ ומייצג לקוחות מעל לשני עשורים, כמו גם זכה בדירוג BDI כאחד ממשרדי עריכת הדין המומלצים.

ייצוג תאונות דרכים – פסק דין מרכזי

חוק הודעה מוקדמת לפיטורים ולהתפטרות.

תביעות בגין פגיעה בפרטיות.

שעות נוספות.

חוק השירותים.

שתפו:
[addtoany]
מאמרים שעשויים לעניין אותך

מבוא: בתקופות של סכסוכים ועוינות, החברים הפגיעים ביותר בחברה סובלים

קרא עוד »

כאשר אתם מחפשים עורך דין המתאים לצרכיכם, הדבר הראשון שחשוב

קרא עוד »

לפני כל הליך של פיטורים, יש חובה לקיים את שלב

קרא עוד »
לבדיקת היתכנות מהירה ללא כל התחייבות מלא/י את הטופס ושלח/י
לבדיקת היתכנות (ללא התחייבות) השאירו פרטים ונציג משרדנו יחזור אליכם בהקדם
לבדיקת היתכנות (ללא התחייבות) השאירו פרטים ונציג משרדנו יחזור אליכם בהקדם

לפנייה לנציג הווירטואלי החכם שלנו
לחצו כאן

לחץ כאן
צריכים עזרה?
לנציג הווירטואלי של משרדינו:
שלום, איך נוכל לעזור?
דילוג לתוכן