מלאו טופס לחזרה

פנסיה לעובד

במדינת ישראל, הפנסיה עברה אי אילו תמורות בעשרות השנים האחרונות. החל ממצב בו רבים מהעובדים היו מבוטחים בקרן פנסיה, למצב בו למעט מהם היה ביטוח שכזה, עד לנרמול הביטוח הפנסיוני כדרך כניסתו לתוקף של חוק פנסיה ממלכתי. חוק פנסיה חובה, אשר חוקק בעשור הקודם, אפשר לכל עובד לקבל הפרשה לקרן הפנסיה שלו, אשר מה שהשפיע עליה היא שכר הברוטו של עובד, למשך שנות עבודתו.

מהי פנסיה לעובד?

אין להתבלבל, פנסיה היא פרישה לגמלאות. במדינת ישראל ישנו חוק המגדיר כי זכרים מעל גיל 67 רשאים להפסיק לעבוד, ולקבל קצבה מקרן הפנסיה, בנוסף לאי אילו קצבאות אחרות מהמוסד לביטוח לאומי. נכון הדבר לגבי נשים בגיל 62. כאשר לנשים יש כמובן זכות להמשיך לחסוך עד גיל 67 ולהימנע מלצאת לגמלאות. בהינתן הגעה לגיל פנסיה, מעסיק רשאי להוציא עובד לגמלאות, בלי קשר להסכמתו של עובד בכך. ואילו, בהינתן הסכמה של שני הצדדים, מעסיק רשאי להמשך את תקופת העסקתו של העובד במקום העובד. נשים יכולות לעבוד עד גיל 67, בלי קשר להסכמתו של המעסיק בעניין היציאה לגמלאות.

במקרה זה:

  1. העובד יכול לקבל תשלומים מקרן הפנסיה, ובכך גם לפטור את המעסיק מלהמשיך להפקיד לקרן הפנסיה
  2. העובד יכול להמשיך לחסוך, על מנת להגדיל תשלומי פנסיה עתידיים

כאמור, המוסד לביטוח לאומי יכול להעניק אי אילו קצבאות לפורשים, לרבות קצבת זקנה לתושבים בגיל הפרישה החוקי. מדובר בקצבה בסיסית, המתווספות לה תוספות בהתאם לוותק בשוק העבודה. ואילו יש לציין שאין היא עומדת ביחסה לשכר המינימום במשק. על כן, ישנה חשיבות להוסיף לה, כדרך מקורות הכנסה נוספים. קצבת גמלאות, יכולה להוות מקור הכנסה שכזה.

כמה כסף עובד ומעסיק מתבקשים להפקיד לפנסיה?

כנאמר, חוק פנסיה ממלכתי מבקש מכל אזרח עובד להפקיד 6% משכר העבודה לפנסיה. כאשר המעסיק מוסיף 12.5% נוספים. כך שהעובד צובר לזכותו 18.5% משכר הברוטו. בהינתן צבירת משכורות, הפנסיה יכול לגדול. כאשר אין מגבלה על אחוז הצבירה. ניתן לצבור באופן תאורטי פנסיה של 100%, תחת תנאים מסוימים.

מהו השכר עליו מבססים את חישוב הפנסיה?

ובכן, מדובר בשכר הממוצע לאורך כל תקופת העבודה, ולא זה שהתקבל בשנה האחרונה, או חודשי העבודה האחרונים. כל עובד מתבקש להפקיד כספים לקרן הפנסיה שלו, והחוק לא משאיר אפשרות לא לעשות זאת. מעסיק יכול להימנע מלהפקיד כספים לעובד שאין לו כבר קרן פנסיה מלכתחילה, עם תחילת עבודתו במקום החדש, למשך שלושת החודשים הראשונים להעסקתו. ובאם יש לו כבר קרן פנסיה, הרי שהמעסיק מתבקש להתחיל ולהפקיד.

פנסיה לעובד

מה לגבי פתיחת חיסכון פנסיוני לעובד?

כשאנחנו מדברים על פנסיה לעובד, על העובד:

  1. להגיע עם קרן פנסיה קיימת למקום העבודה
  2. לבחור קרן פנסיה להעדפותיו (אם אפשרי)
  3. לאפשר למעסיק לבחור קרן פנסיה עבורו (יש לבדוק אם הוא בדק תוך עיון ברשימת הקרנות הנבחרות במכרז על ידי משרד האוצר, קרנות אשר הציעו תנאים למפקידים חדשות, לרבות עמלות מוקטנות)

מה הן קרנות פנסיה וותיקות?

יש כל מיני קרנות פנסיה לעובד, כמו קרנות וותיקות, אשר כבר לא מקבלות אליהן מפקידים חדשים. יש שיגידו שהתנאים בהן אכן טובים, ועם זאת לא ניתן לייצר גמלה מעל לשיעור של שבעים אחוז מהשכר הקובע לפנסיה. בקרנות אלו, הגמלה תהא, לכאורה, קרובה יותר לשכר שהיה בשנים הקודמות לפנסיה.  הכסף בקרנות אלו מושקע באגרות חוס ייחודיות מטעם המדינה, אשר תומכות בקבלת תשואה מבלי לערב את הקרן בבורסה.

מה הן קרנות פנסיה חדשות?

לחילופין, ישנן קרנות פנסיה חדשות. אשר ניתן להפקיד רק ורק אליהן, לפחות משנת 2005. המשמעות היא שאכן ניתן לצבור פנסיה למעל 70%. אלא שמדובר בקרנות אשר אכן חשופות במידה רבה יותר לתנודות הבורסה, ועל פי כן הגמלה יכולה להיות מושפעת מהתנועות המדוברות, לפחות עבור החלק החשוף להשקעה במניות. לשם השוואה, קרנות הפנסיה הוותיקות לא מגיעות עם סייג זה, כמו גם, הממשלה ערבה לחיסכון בהן.

לפרטים נוספים אודות השקעות כספים בין אם לשכיר או לעצמאי בקרן הפנסיה, ניתן ליצור עימנו קשר לקבלת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות, למטרת מימוש הזכויות כחוק בנושא זה.

משרדנו מייעץ ומייצג לקוחות למעל 20 שנה, כמו גם זכה בדירוג BDI כאחד ממשרדי עריכת הדין המומלצים.

<strong>שימוע לפני פרישה</strong>(פתח בטאב חדש בדפדפן)

פנסיה(פתח בטאב חדש בדפדפן)

מעביד שלא הפקיד לקרן פנסיה יפצה את העובד(פתח בטאב חדש בדפדפן)

אי הפקדה לפנסיה(פתח בטאב חדש בדפדפן)

<strong>ע"מ שוחט נ' מדינת ישראל – פסק דין תקדימי</strong>(פתח בטאב חדש בדפדפן)

שתפו:
[addtoany]
מאמרים שעשויים לעניין אותך

מבוא: בתקופות של סכסוכים ועוינות, החברים הפגיעים ביותר בחברה סובלים

קרא עוד »

כאשר אתם מחפשים עורך דין המתאים לצרכיכם, הדבר הראשון שחשוב

קרא עוד »

לפני כל הליך של פיטורים, יש חובה לקיים את שלב

קרא עוד »
לבדיקת היתכנות מהירה ללא כל התחייבות מלא/י את הטופס ושלח/י
לבדיקת היתכנות (ללא התחייבות) השאירו פרטים ונציג משרדנו יחזור אליכם בהקדם
לבדיקת היתכנות (ללא התחייבות) השאירו פרטים ונציג משרדנו יחזור אליכם בהקדם

לפנייה לנציג הווירטואלי החכם שלנו
לחצו כאן

לחץ כאן
צריכים עזרה?
לנציג הווירטואלי של משרדינו:
שלום, איך נוכל לעזור?
דילוג לתוכן