מלאו טופס לחזרה

עבודה בחגי תשרי

רגע לפני חגי תשרי, לפני שמתכוננים לספורט הלאומי של צליחת הקניון בחיפוש אחר מתנות לחג, רגע לפני שמתחילה מלאכת הרכבת פסיפס יושבי שולחן החג ותכנון המנות, כדאי שתדעו כיצד תידרשו לעבוד בחג, מה מגיע לכם, ואיך לתכנן את היעדרותכם בעבודה.

זכאות לדמי חגים

ראשית יש להבחין בין עובדים במשכורת חודשית לעובדים בשכר וזאת משום שעובדים במשכורת חודשית זכאים לתשעה ימי חגים (יומיים של ראש השנה, יום כיפור, שני ימי סוכות, ימי פסח, שבועות ויום העצמאות) באופן אוטומטי.

עובדים בשכר שעתי, יומי, שבועי או לפי תפוקה לעומת זאת, יהיו זכאים לדמי חגים בעבור תשעה ימים רק לאחר אחר 3 חודשי עבודה במקום העבודה ובתנאי שלא נעדרו מהעבודה סמוך ליום החג (יום לפני החג ויום אחרי החג), אלא בהסכמת המעביד.

עובדים שאינם יהודים, זכאים לבחור לקבל דמי חגים ולהיעדר בגין החגים לפי מועדי ישראל או לפי מועדי דתם.

ערב החג כיצד עובדים?  

 במקום עבודה בו נהוג שבוע עבודה רגיל, כלומר בן 6 ימים, חוק שעות העבודה והמנוחה קובע כי יש לעבוד שעה פחות, כלומר 7 שעות. במקום עבודה בו נהוג שבוע עבודה מקוצר בן 5 ימים, ובו עובדים 9 שעות ביום, אורך יום העבודה בערב החג יהיה 8 שעות.

עם זאת, ישנם מקומות עבודה רבים בהם יום העבודה בערב החג הוא קצר יותר עקב הסדר מיטיב בהסכם קיבוצי, צו הרחבה, חוזה אישי או נוהג. 

האם משולם שכר מלא עבור ערב החג?

מעסיקים מחויבים לשלם בעבור יום עבודה מלא בערב החג גם כאשר יום העבודה מסתיים מוקדם. עם זאת, הצד השני של המטבע הוא כי, אם תבקשו לצאת לחופשה בערב החג תחויבו ביום חופשה מלא, כאשר מדובר למעשה ביום עבודה חלקי.

כיצד עובדים בחול המועד?

ימי חול המועד נחשבים, על פי החוק, לימי עבודה רגילים לכל דבר. עם זאת, ישנם מקומות עבודה רבים בהם הסכם קיבוצי, צו הרחבה, הסכמים אישיים או נוהג מאפשרים לעובדים לעבוד יום עבודה קצר, אם על חשבון המעסיק ואם על חשבון ימי חופשה צבורים.

ישנם מעסיקים רבים אשר בוחרים להוציא את עובדיהם לחופשה כפויה על חשבון ימי חופשה צבורים במהלך החג. חשוב לדעת, כי על מנת להוציא אותכם לחופשה כפויה בת למעלה משבוע על המעסיק לתת הודעה מוקדמת של שבועיים ימים. כמו כן, לא ניתן להכניס עובדים ליתרת צבירה שלילית ולכן אם אין בידיכם יתרת צבירה מספקת, יהיה על המעסיק לשלם לכם שכר מלא בגין ימים אלה.  

שי לחג

 החוק אינו עוסק במתן שי לחג לעובדים ולכן אם לא קיימים הסכם קיבוצי, צו הרחבה, הסכם אישי או נוהג אשר מיטיבים עם העובד, המעסיק אינו מחויב לכך. כמו כן, גם אם נוהג המעסיק לתת שי לחג, בהיעדר הסדר מוגדר, לא חלה עליו חובה לתת שי באותו שווי משנה לשנה.

חשוב לציין כי באם ניתן שי לחג, לא ניתן להפלות בין עובדים באותו מעמד, תפקיד, ותק, ושכר. אז שתהיה לכם שנה טובה וגמר חתימה טובה.

שי לחגים

זכאות עובדים לדמי חגים

כיצד עובדים בחג החנוכה?

חגים

מספר ימי החג שיש לשלם בענף השמירה ובענף הניקיון(פתח בטאב חדש בדפדפן)

היעדרות מעבודה ביום הזיכרון לחללי ישראל(פתח בטאב חדש בדפדפן)

מספר סוגיות בנושא תשלום חופשה שנתית(פתח בטאב חדש בדפדפן)

שתפו:
[addtoany]
מאמרים שעשויים לעניין אותך

מבוא: בתקופות של סכסוכים ועוינות, החברים הפגיעים ביותר בחברה סובלים

קרא עוד »

כאשר אתם מחפשים עורך דין המתאים לצרכיכם, הדבר הראשון שחשוב

קרא עוד »

לפני כל הליך של פיטורים, יש חובה לקיים את שלב

קרא עוד »
לבדיקת היתכנות מהירה ללא כל התחייבות מלא/י את הטופס ושלח/י
לבדיקת היתכנות (ללא התחייבות) השאירו פרטים ונציג משרדנו יחזור אליכם בהקדם
לבדיקת היתכנות (ללא התחייבות) השאירו פרטים ונציג משרדנו יחזור אליכם בהקדם

לפנייה לנציג הווירטואלי החכם שלנו
לחצו כאן

לחץ כאן
צריכים עזרה?
לנציג הווירטואלי של משרדינו:
שלום, איך נוכל לעזור?
דילוג לתוכן