מלאו טופס לחזרה

מענק פרישה

מהו מענק פרישה בעצם? ובכן, ניתן לחשוב עליו כסכום חד פעמים שהעובד היוצא לגמלאות מקבל ממקום העבודה, בעקבות הסכמה הדדית עם המעסיק בעניין פרישה מוקדמת, או פיטורין, או התפטרות, או פרישה מוסכמת או פשוט – הגעת העובד לגיל הגמלאות. מטרתו של המענק להעניק ערוץ כלכלי בזמן בו העובד לא עובד, והוא מורכב ממספר סוגי מענקים.

מה כולל מענק פרישה? 

מענק פרישה יכול לכלול…

 1. סכום חד פעמי
 2. פדיון ימי מחלה
 3. מענק הסתגלות
 4. מענק אי הודעה מוקדמת

ואחרים.

על מה מתבססת זכאות למענק פרישה?

ישנם מספק תנאים המספקים זכאות עבור מענק פרישה, ,וזאת על פי חוק שירות המדינה. אלו כוללים:

 1. הגעה לגיל פרישת חובה על פי חוק.
 2. פרישה ברצון לפני גיל חובה בהינתן וותק של 10 שנים לפחות בהינתן זכות לגמלאות.
 3. נסיבות בריאותיות, הכרה ב-25% נכות לפחות וותק של 5 שנים.
 4. פרישה מוקדמת בגיל 42 לאחר 10 שנות וותק שיש עבורן זכות לגמלאות.
 5. פטירת עובד במהלך שירות המדינה, כאשר צבר 3 שנות וותק שהייתה בגינן זכות לגמלאות. במקרה זה, בני המשפחה זכאים למענק הפרישה.

מה לגבי תשלומי מיסים?

כפי שרבים מאיתנו יודעים, עובד המגיע לגיל פרישה זכאי לפנסיה, הטבות, הקלות ממס על הפנסיה, קצבת זקנה ודמי ביטוח לאומי מופחתים, לרבות תשלומים נוספים הכוללים את המשכורת האחרונה ממקום העבודה, תשלומים על הפרשי שכר ודמי פדיון חופשה. מענק פרישה נתון יכול להכיל אלמנט של ניסוי, באם עבר את תקרת המס הנתונה בתקנות בעניין מענקי פרישה.

ישנם שני סוגים של מענק פרישה:

 1. מענק פרישה פטור מפיצויים: תקרה עד 10,500 ₪. או על פי מה שכתוב בתקנות. בהינתן שסכום הפיצויים לכל שנת עבודה יהיה עד סכום זה, יהיה נא פטור ממס.
 2. מענק פרישה חייב בפיצויים: מדובר על ההפרשים בין מענק פרישה הפטור ממס, לבין סכום המענקים המגיעים בעת הפרישה לגמלאות. כך או כך, ניתן להקטין או לדחות את מועד התשלום, כדרך העברת תשלומי המענק לכספי קצבת הפנסיה. ניתן להסתייע בשירותיו של יועץ מס מקצועי, מוסמך ומומחה, לשם כך. ניתן גם לפרוס את המס על גבי מענק פרישה חייב במס, לאורך 6 שנים, על מנת לשחק עם המס.

כיצד לדרוש מענק פרישה?

על מנת לקבל מענק פרישה יש עניין לדרוש אותו כדרך הגשת טופס 161, במסגרתו המעסיק מצהיר על פרישת העובד. על המעסיק למלא את פרטי העובד, מספר שנות עבודה בארגון, סיבת פרישה, 3 תלושי שכר אחרונים לטובת חישוב פיצויי פיטורין, סוג המשלם, סוג התשלום, ופרטים אחרים. לאחר מכן, המעסיק חותם, מעביר עותק לעובד, כאשר בשלב מאוחר יותר יש להעביר עותק לרשויות המס ולאחר ביצוע פעולות אלו ניתן יהיה להשלים את העברת הכספים. עובד יכול לבקש פטור על מענק פרישה כמו גם על כספי פיטורין וקצבת פנסיה, כדרך הגשת טופס 1611. ועם זאת, מומלץ להתייעץ עם בעלי מקצוע לגבי זה, לאור ההשלכות האפשריות של פעולה זו.

פטור מס בגין נכות על הכנסה ממענק פרישה (הנפרס לאורך השנים)?

במסגרת הליך משפטי ע"א 8958/07, הובא סיפורו של פקיד שומה תל אביב מול עובד, שעבד כשכיר בבנק דיסקונט לאורך תקופה של 44 שנים ושלושה חודשים, עד שנת 2005.  החל משנת 1993, קיבל הכרה בנכות לצמיתות בשיעור של מאה אחוזים בעקבות ניתוח השתלת לב. העובד נהנה מפטור מס בעניין סעיפי יגיעה אישית. עם הגיעו לגיל 60, אותו עובד הסכים עם הבנק שמועד פרישתו יוקדם ב-6 שנים, ויקבל הוא מענק פרישה על סך כמה מיליוני ₪. הסכום עצמו מורכב ממכפלת משכורתו החודשית של העובד, בשנות העבודה בבנק, בתוספת מספר תוספות אחרות. העובד אכן קיבל את מענק הפרישה. פנה העובד לפקיד השומה בתל אביב יפו על מנת לפרוס את ההכנסה מהמענק ל-6 השנים, החל משנת הפרישה. בקשתו של העובד נשענה על הנחיות הפקודה אשר הייתה מחלוקת על פרשנותה (8(ג)(3)).

כדוגמה נוספת, ניתן להביא את הליך משפטי ע"א 8960/07, במקרה זה, פקיד שומה בכפר סבא אל מול עובד, ששימש כמנכ"ל במשך 21 שנים עד הפרישה. בשנת 1999 קיבל הכרה בדרגת נכות של מאה אחוזים. העובד קיבל פטור בהתאם לסעיף 9(5) לפקודה, עם תאריך אישור הנכות. מענק פרישה לזכותו זיכה אותו במעט יותר ממיליון וחצי ₪, אותו ביקש העובד לפרוס ל-5 השנים הבאות, בהתאם לאותו סעיף מן הדוגמה הקודמת בפסקה הקודמת. הפריסה אכן אושרה מטעם פקיד השומה בכפר סבא, לרבות הפטור המלא בגין ההכרה בנכות, ממס הכנסה.

מה קבע בית הדין?

ואילו, בשנים 2000-2003, התעורר סכסוכך בין הצדדים, לאחר שהמנכ"ל הגיש לפקיד שומה כפר סבא דוחות שנתיים בהם היה דיווח על החלק היחסי מאותו מענק פרישה כהכנסה שיש בה פטור. בעוד, שמבחינת פקיד השומה, הפטור לגבי מענק הפרישה התקבל כדין כפעם אחת בלבד. כך או כך, שתי הדוגמאות שהעלינו נגעו בסעיף 8(ג)(3) לפקודת מס הכנסה, לפיו ניתן לפרוס הכנסת נישומים על פני מספר שנים בגין מענק פרישה. סעיף 9(5) לפקודה מפרט זכאות לפטור ממס על הכנסה מיגיעה אישית עד לתקרה שנתית של 550,000 ₪. השאלה שעלתה, היא באם הפטור השנתי בעניין הנכות חל מחדש בכל שנה לכל אורך שנות הפריסה, או רק בשנה הראשונה.

פקיד השומה טען כי הזכאות לתקרת הפטור בגין נכות היא עבור השנה הראשונה מבין שנות ההכנסה. הצד השני כמובן טען שהפטור חל על כל השנים, כל פעם מחדש. בשני ההליכים שהובאו לעיל, השופטים קבעו כי יש לפרש את סעיף 8(ג)(3) לפקודה כסעיף המאפשר פריסה ממשית ומהותית של ההכנסה מטעם מענק פרישה, באופן המאפשר פטור שנתי שהפורשים זכאים לו מטעם סעיף 9(5) לפקודה. זאת עבור כל שנת פריסה בפני עצמה. על פי כן, קבע בית הדין שבהינתן עמידה בהגדרת נכה תהיינה זכאות לפטור ממס במהלך שנות הפרישה, ועל פי כן ערעורן של רשויות המס נדחה.

לפרטים נוספים אודות מענק פרישה, הסכמים שונים הנוגעים בדבר, ענייני מיסוי ואחרים – ניתן ליצור עימנו קשר לקבלת ייעוץ משפטי ראשוני ללא התחייבות. משרדנו מייעץ ומייצג לקוחות מעל לשני עשורים, כמו גם זכה בדירוג BDI כאחד ממשרדי עריכת הדין המומלצים.

פוליו(פתח בטאב חדש בדפדפן)

פטור ממס הכנסה(פתח בטאב חדש בדפדפן)

<strong>שימוע לפני פרישה</strong>(פתח בטאב חדש בדפדפן)

ניכוי מס(פתח בטאב חדש בדפדפן)

<strong>הסכם פרישה</strong>(פתח בטאב חדש בדפדפן)

שתפו:
[addtoany]
מאמרים שעשויים לעניין אותך

מבוא: בתקופות של סכסוכים ועוינות, החברים הפגיעים ביותר בחברה סובלים

קרא עוד »

כאשר אתם מחפשים עורך דין המתאים לצרכיכם, הדבר הראשון שחשוב

קרא עוד »

לפני כל הליך של פיטורים, יש חובה לקיים את שלב

קרא עוד »
לבדיקת היתכנות מהירה ללא כל התחייבות מלא/י את הטופס ושלח/י
לבדיקת היתכנות (ללא התחייבות) השאירו פרטים ונציג משרדנו יחזור אליכם בהקדם
לבדיקת היתכנות (ללא התחייבות) השאירו פרטים ונציג משרדנו יחזור אליכם בהקדם

לפנייה לנציג הווירטואלי החכם שלנו
לחצו כאן

לחץ כאן
צריכים עזרה?
לנציג הווירטואלי של משרדינו:
שלום, איך נוכל לעזור?
דילוג לתוכן