מלאו טופס לחזרה

הסכם אופציות – כל מה שחשוב לדעת

אם הגעת לכתבה הזאת, סימן ששמעת על אופציות. למעשה, אולי הציעו לך, או למישהו שהכרת. ובכן, מדובר בהטבה די שכיחה בחברות הייטק, אך לא רק. הרעיון מאחורי אופציות, הוא מתן תגמול כספי לעובדים בהינתן שהחברה תימכר ובהינתן שיהיה בכך רווח כלכלי עבור העובד. במילים אחרות, מדובר בהימור, והטבה שכזאת יכולה להיות גם חסרת ערך כלכלי. אז מה חשוב לדעת על הסכם אופציות? כל זאת ועוד, בכתבה הבאה.

מהי אופציה בעצם?

אופציה היא הימור כלכלי. הרעיון הוא, שיום אחד, אולי יהיה לה ערך כלכלי, ואולי לה. ניתן לראות בה כהטבה כלכלית, הניתנת כחלק ממערך התגמול של החברה. מתן אופציות הינו מתן הזכות לרכישת מניות במחיר מימוש אשר נקבע מראש. במילים אחרות, במקום לרכוש את מניות החברה (במועד מאוחר יותר), במחיר שבו הן יהיו, ניתן יהיה לממש את "האופציה", לרכוש אותן מניות במחיר שנקבע מראש. מדוע מדובר בהימור כלכלי? ובכן, אם אופציה מאפשרת לרכוש מניה ב-10 ₪ (עם עת מועד מימושה), ושווה המניה הינו 11 ₪, הרי שניתן לרכוש "נכס", במחיר מופחת, "בהנחה". זה התגמול. אך אם שווי המניה הוא 9 ₪, הרי שאין זה משתלם לממש את האופציה. ולכן ניתן להגדיר זאת כהטבה, שהיא גם הימור, על ערך המניה העתידי של החברה.

מה חשוב לדעת על אופציות ותהליך הבשלתן?

מה הטריק? ובכן, הענקת אופציות בשלבים מוקדמים של הקמת החברה, יכולה לזמן את האפשרות לקבל אופציות במחיר מאוד נמוך. כלומר, אם ניקח את האנלוגיה הקודמת, אופציה שכזו תעלה שקל. ועל כן, בין אם מחיר המניה יאמיר ל-9 או ל-11 ₪, הרווח של העובד יכול להיות בסביבות ה-1,000%. העניין הוא, שאם מדובר בחברה בתחילת דרכה, אנחנו לא באמת יודעים אם היא תצליח לבסס את עצמה בשוק. זאת לעומת, חברות אחרות, מבוססות יותר, עם רקורד מוכח של הצלחה, אשר בנו בסיס כלכלי מסוים והוכיחו את יכולת השגשוג שלהם בתחום פעילותן.  מעבר לזה, כאשר מדובר בחברה בתחילת דרכה, יש לקחת בחשבון את מעורבות המשקיעים העתידיים, שכן במצב כזה יכול להיות שיהיה דילול, מה שיוריד את ערך האופציות.

אילו מניות ניתן לקבל לאחר ההבשלה?

חברות פרטיות בוחרות לאמץ את מודל מתן האופציות ומרכיבות הסכם אופציות. מימוש האופציות מתבצע בדרך כלל לאחר שהחברה רשומה למסחר בבורסה או בעת מכירת חברה. במקרים רבים, לעובדים האפשרות לרכוש מניות רגילות. ואילו, יש לזכור – שישנו סוג נוסף של מניות. מניות בכורה. בהקשרו, משקיעים מקבלים סוג זה של מניות, ולפיכך מחזיקים בזכויות עדיפות בנסיבות מכירת חברה. מה זה אומר? ובכן, בהינתן שהחברה נמכרה, האנשים המחזיקים במניות הבכורה נהנים מפירות האקזיט, ומקבלים את רווחי הרכישה. אך לא אלו אשר מחזיקים את המניות הרגילות. על כן, ניתן לוודא באיזה סוג של אופציות מדובר, ולבדוק בהסכם אופציות,  איזה סוג של מניות העובד מקבל אופציה לרכוש לאחר מועד הבשלתן.

מה יש לברר לגבי תקופת ההבשלה?

מה הטריק עם מועד ההבשלה? יש שיגידו שאופציות הניתנות לטווח ארוך יותר עד שיבשילו, יכולות להשתלם יותר. וזאת כי לחברה יש יותר זמן לצמוח, להוכיח את ערכה ועל פי כן להחזיק במניות בעלות ערך רב יותר. ולפיכך, האופציות של העובד יהיו נא רבות ערך יותר, מבחינה כלכלית. ישנן חברות הנוהגות להעניק אופציות שמועד הבשלתן הוא למעשה הדרגתי, לאורך תקופה של 4 שנים. יש לבדוק בתוך הסכם אופציות, מה קורה אם עובד מחליט לסיים את תקופת העסקתו טרם תקופה זו (או כל אורך אחר), ואם זה מוחק את הזכות למימושן. יש לבדוק בהסכם, אם ניתן להפוך את האופציות למניות, בהתאם למצב החברה ולמחיר המניה הנוכחי, טרם העזיבה.

מה יכול להשפיע על ערכן של אופציות?

מה ערכן של אופציות לעובד? ובכן, זה מאוד תלוי. נניח כי עובד קיבל מיליון אופציות לרכישת מניות במחיר 10 דולרים. נניח שלחברה יש 10 מיליון מניות. ובכן, נדמה שזה מעניק כעשירית מהבעלות בחברה, לפחות ברמת הפוטנציאל. אלא שאם יתרחש הליך דילול, הנתח יכול לרדת.  יתרה מכך, שווי החברה עלול לרדת, ובכך האופציות לא יהיו שוות באותה מידה, ואולי גם שום דבר.

על מנת לממש את הערך המקסימלי מהסכם אופציות, יש שימליצו על כניסה לחברה בתחילת דרכה, כניסה לחברה שתגדל ותשגשג ושכל דילול, אם יתרחש, יהיה נמוך באופן יחסי. על מנת לקבל מידע נוסף על נושא זה ואף לקבל ייעוץ משפטי ראשוני ללא התחייבות, ניתן ליצור קשר עם משרדנו. משרדנו מייעץ ומייצג לקוחות מעל לשני עשורים, כמו גם זכה בדירוג BDI כאחד ממשרדי עריכת הדין המומלצים.

<strong>אופציות בהסכמי העסקה</strong>(פתח בטאב חדש בדפדפן)

עובד הייטק, על אילו הטבות כדאי לך להתעקש ולהתמקח?(פתח בטאב חדש בדפדפן)

אופציות לעובדים(פתח בטאב חדש בדפדפן)

טיפול בהסכמי עבודה(פתח בטאב חדש בדפדפן)

לפרק בלי להתפרק(פתח בטאב חדש בדפדפן)

שתפו:
[addtoany]
מאמרים שעשויים לעניין אותך

מבוא: בתקופות של סכסוכים ועוינות, החברים הפגיעים ביותר בחברה סובלים

קרא עוד »

כאשר אתם מחפשים עורך דין המתאים לצרכיכם, הדבר הראשון שחשוב

קרא עוד »

לפני כל הליך של פיטורים, יש חובה לקיים את שלב

קרא עוד »
לבדיקת היתכנות מהירה ללא כל התחייבות מלא/י את הטופס ושלח/י
לבדיקת היתכנות (ללא התחייבות) השאירו פרטים ונציג משרדנו יחזור אליכם בהקדם
לבדיקת היתכנות (ללא התחייבות) השאירו פרטים ונציג משרדנו יחזור אליכם בהקדם

לפנייה לנציג הווירטואלי החכם שלנו
לחצו כאן

לחץ כאן
צריכים עזרה?
לנציג הווירטואלי של משרדינו:
שלום, איך נוכל לעזור?
דילוג לתוכן