מלאו טופס לחזרה

פיטורים בזמן מחלה

לאחרונה דן בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב בתביעת עובד נגד מעסיקו לשעבר בטענה כי פיטוריו מנוגדים לחוקי דיני עבודה ואינם כדין, בעקבות פיטוריו במהלך תקופת מחלה וערב ניתוח אותו היה אמור לעבור. פסק דין: עב (ת"א) 2942/07 ‏ רוני אלבר נ' רו"ח יעקב ירון.

עם פיטוריו קיבל התובע פיצויי פיטורים וחלף הודעה מוקדמת בשיעור של משכורת אחת.

טענות התובע, רו"ח חשבון במקצועו היו כדלקמן:

הלה פוטר בחוסר תום לב ושלא כדין עקב ניתוח שהיה עליו לעבור ותקופת המחלה הצפויה בעקבותיו. לטענתו הפיטורים פסולים ומהווים הפלייה עקב מצב בריאותי ומנוגדים לחוק שיוויון הזדמנויות בעבודה וחוק שיוויון הזדמנויות לאנשים עם מגבלות.

עוד טען התובע כי על פי הסכם העבודה שנחתם עמו עם כניסתו לעבודה סוכם כי תיתן הנתבעת הודעה מוקדמת בת חודשיים לפיטורים, בפועל קיבל התובע חלף הודעה מוקדמת עבור חודש אחד בלבד. התובע תבע גם את דמי המחלה להם היה זכאי.

לטענת התובע, אלמלא פוטר היה זכאי לבונוס שנתי בנוסף על שכר העבודה  ולכן תבע גם רכיב זה. בנוסף ביקש התובע לתבוע הפרשי דמי הבראה ופיצויי פיטורים.

לטענות התובע השיבו הנתבעים כי:

אין כל קשר סיבתי בין מועד הפיטורים לבין מצבו הבריאותי של התובע וכי הפיטורים נעשו משיקולים ענייניים הקשורים בתפקודו של העובד ונעשו כאשר חשו כי כלו כל הקיצין.

עוד טענו הנתבעים כי הגיעו להסכמה עם העובד לפיה יפסיק את עבודתו באופן מיידי ובגין הסכמה זו יקבל התובע חלף הודעה מוקדמת של חודש אחד בלבד.  לטענת הנתבעים קיבל העובד טיוטת הסכם המסכם את תנאי פרישתו והלה חתם על ההסכם וקיבל מכתב פיטורים עם חתימתו.

הנתבעים ביקשו לדחות את תביעת העובד לדמי מחלה בשל ניתוק יחסי עובד מעביד לפני ניתוחו של העובד. הם ביקשו לדחות את תביעתו לתשלום בונוס שכן לטענת התובעים מדובר בתשלום שנתון לשיקול דעתם הבלעדי ובהתאם לשביעות רצון ולא באופן אוטומטי.

בנוסף ביקשו לדחות את תביעת העובד לחלף הודעה מוקדמת בסך משכורת נוספת בשל חתימתו על טיוטת ההסכם המסדיר את תנאי פרישתו. לטענת הנתבעים כל דמי ההבראה ופיצויי פיטורים שולמו לתובע.

בית הדין דחה את טענות התובע כי הפיטורים נעשו בניגוד לחוק שיוויון הזדמנויות בעבודה וחוק שיוויון הזדמנויות לאנשים עם מגבלות מכיוון שלא מצא כי נתקיימה הפלייה כלשהיא ופסקו כי הוכיחו הנתבעים כי הפיטורים נבעו משיקולים ענייניים שנבעו מתפקוד לקוי, יחסי אנוש בלתי תקינים והתנהגות כללית שפגעה בשמו הטוב של המשרד וביחסיו עם לקוחותיו.

למרות האמור לעיל קבע בית הדין כי הפיטורים היו נגועים בחוסר תום לב בשל המועד בו בחרו לממש את הפיטורים, יום לפני מועד הניתוח שנקבע לתובע ואשר מועדו היה ידוע מראש לנתבעים. הפיטורים שנעשו במהירות ובחופזה במועד שאינו מתיישב עם טענת הנתבעים כי "הגיעו מים עד נפש" העידו כי "ההחלטה לפטר את התובע ביום שלפני הניתוח שהיה צפוי לעבור, התקבלה בקשר עם הניתוח, ובמטרה לסיים את יחסי העבודה בין הצדדים לפני הניתוח".

עוד קבע בית הדין כי בהתאם להתייחסותו של בית הדין הארצי לזכות הקוגנטית העולה מכוח חוק דמי מחלה, כי יש לאפשר לעובד למצות את כל ימי המחלה הצבורים לזכותו מכוח החוק בטרם ניתוק יחסי עובד מעביד. ואין במועד שנקבע לסיום כדי לגרוע ממנה כל עוד נתקיימו יחסי עובד מעביד ביום פרוץ המחלה.

בית המשפט הדגיש כי:

"מטרת דמי המחלה היא לאפשר לעובד שאינו כשיר לעבודתו להמשיך ולקבל את שכרו, כל עוד הוא סובל ממצב בריאותי לקוי.

כאשר עובד אינו כשיר לעבודתו, ממילא גם אין הוא כשיר לחיפוש אחר עבודה חלופית, עת פוטר מעבודתו הנוכחית.

על כן, חפיפה בין תקופת ההודעה המוקדמת לפני פיטורים ובין חופשת המחלה של עובד, פירושה, בהכרח, כי העובד יפסיד אחת משתי הזכויות הללו – את זכותו לחפש אחר מקום עבודה חלופי, כשהוא עודנו עובד ומקבל שכר, או את זכותו להחלים ממחלתו, תוך שהוא עדיין מקבל שכר."

לאור האמור, קיבל בית הדין את טענות התובע כי הוא זכאי לדמי מחלה, חלף הודעה מוקדמת של חודש נוסף וכן הפרשי הבראה ופיצויים ופסק לזכותו של התובע סך של 20,493 ש"ח בגין דמי מחלה, הפרשי פיצויי פיטורין ודמי הבראה, חלף הודעה מוקדמת ופיצוי בגין פיטורין בחוסר תום לב.

בית המשפט דחה את טענת התובע כי הגיע לו בונוס שנתי וקיבל את טענת הנתבעים כי הבונוס נגזר מתפקוד העובד.

ימי מחלה(פתח בטאב חדש בדפדפן)

עו"ד דיני עבודה(פתח בטאב חדש בדפדפן)

חוק הודעה מוקדמת לפיטורים(פתח בטאב חדש בדפדפן)

<strong>הודעה מוקדמת על פיטורין והתפטרות</strong>(פתח בטאב חדש בדפדפן)

שתפו:
[addtoany]

מבין ההמלצות של גוגל

לקבלת ייעוץ ללא עלות וללא התחייבות השאירו פרטים:
לבדיקת היתכנות מהירה ללא כל התחייבות מלא/י את הטופס ושלח/י
לבדיקת היתכנות (ללא התחייבות) השאירו פרטים ונציג משרדנו יחזור אליכם בהקדם
לבדיקת היתכנות (ללא התחייבות) השאירו פרטים ונציג משרדנו יחזור אליכם בהקדם

לפנייה לנציג הווירטואלי החכם שלנו
לחצו כאן

לחץ כאן
צריכים עזרה?
לנציג הווירטואלי של משרדינו:
שלום, איך נוכל לעזור?
דילוג לתוכן