מלאו טופס לחזרה

עובדי קבלן בישראל

העסקת "עובדי קבלן" באמצעות חברת כוח אדם או קבלן שירותים, הנה שיטה להוזלת עלויות העבודה.

עובדי הקבלן בישראל, הם בעלי מעמד נחות בשוק העבודה, כאשר עובדי הניקיון והאבטחה הם הנפגעים הקשים ביותר מתוך מגזר זה. עובדי קבלן אינם מקיימים קשר ישיר באמצעות מערכת יחסים של עובד למעביד, אלא באמצעות מערכת משולשת של עובד- קבלן- משתמש/ מזמין.

מעסיקים גדולים, ואפילו משרדי ממשלה, הזקוקים למאבטחים, מנקים ופקידי בנק או אנשי מחשוב המעוניינים להוזיל את עלויות ההעסקה והייצור- נוקטים בדרך זו המובילה לאי קיום קשר חוקי מלא עם אותם עובדי קבלן, לנוחות, ליעילות, ולפתרון בעיות זמניות של כוח אדם. במסגרת תבנית העסקה זו, המעסיקים מפרים את חוקי המגן, פוגעים בזכויות העובדים, לא מכירים ברצף ובוותק במקום העבודה ומטעים את העובדים בהצעת מקום עבודה חלופי, דבר אשר גורם לאיבוד זכאות העובד לפיצויי פיטורים.

בכנסת ישראל לא נרשמה הצלחה רבה בחקיקה שתטפל בבעיית עובדי הקבלן, הרי ממשלת ישראל היא המעסיקה הגדולה מכולם ובה עובדים רוב עובדי הקבלן במשך שנים רבות, ללא יחסי עובד מעביד.

חוק העסקת עובדים על ידי קבלני כוח אדם, שהתקבל בשנת 1996 יצר הגנות על עובדי חברות כוח אדם, אלא שבעקבות חקיקתו חל שינוי בשוק התעסוקה ורוב העובדים, שהיו מועסקים באמצעות קבלני כוח אדם, מועסקים כיום באמצעות קבלני שירותים, ועל כן, הוראות החוק אינן חלות עליהם- קבלני השירותים אינם מחויבים ברישיון, ואין כל חובות מיוחדות החלות עליהם.

הצעת חוק העסקת עובדים על ידי קבלני כוח אדם (תיקון מס' 5) (רישוי קבלני שירותים) מציעה להרחיב את כללי הרישוי הנהוגים כלפי חברות כוח אדם גם על קבלני שירותים, אשר יחייב אותם ברישום והפקדת ערובה אשר תבטיח כי באם חברת השירותים תיסגר, יהיה מקור לתשלום שכרם של העובדים.

דפוס ההעסקה המשולש הנ"ל מבטא, למעשה את עצימת העיניים של הגופים הגדולים מהפרות חמורות של זכויות העובדים. הרי למזמין השירותים יש את האמצעים ואת הכלים הטובים ביותר להפסקת נישול העובדים מזכויותיהם, כאשר יש ביכולת המזמין לדרוש מהקבלן מתן דין וחשבון על מתן הזכויות, ובין היתר, הפסקת ההתקשרות עם קבלן המפר את החוק. למעשה, המזמינים מעודדים עבירות כאלה כאשר הם דורשים מחירים נמוכים באופן בלתי סביר במכרזים. על כן, כדי להבטיח את זכויות עובדי הקבלן, נפוצה מגמה של הטלת האחריות לעובדי הקבלן על המשתמשים בנסיבות מסוימות.

הבעיה חריפה במיוחד כאשר מדובר בקבלת שירותי שמירה או ניקיון- במקרה זה מדובר בכריתת חוזה למתן שירותי שמירה או ניקיון. מדובר בשוק תחרותי אשר מאלץ את קבלן השירותים להפחית מחירים, דבר אשר מגולגל על גבם של העובדים בדרך של הפרת חוקי המגן. ע"פ הפסיקה, על המזמין מוטלת אחריות לדאוג לכך שנותן השירות ישלם לעובדיו את שכרם, ואם לא- תהיה מוטלת עליו חובת התשלום על המשתמש בעבודה. לא מדובר רק על חובת תשלום שכר מינימום, אלא חובה לתשלום מכלול הזכויות הנובעות מיחסי העבודה.

כדי שמזמין שירות, יעמוד בדרישות החוק ויחסוך מעצמו סיכונים מיותרים- יהיה עליו לדרוש מראש ערבות בנקאית או אישית מקבלן העבודה וכן אישור רו"ח לגבי כל אחד מהעובדים לגבי השכר השוטף אשר משולם לו, המוכיח כי העובד קיבל את מלוא הזכויות על פי חוקי המגן, ההסכמים הקיבוציים וצווי ההרחבה.

שתפו:
[addtoany]

מבין ההמלצות של גוגל

לקבלת ייעוץ ללא עלות וללא התחייבות השאירו פרטים:
לבדיקת היתכנות מהירה ללא כל התחייבות מלא/י את הטופס ושלח/י
לבדיקת היתכנות (ללא התחייבות) השאירו פרטים ונציג משרדנו יחזור אליכם בהקדם
לבדיקת היתכנות (ללא התחייבות) השאירו פרטים ונציג משרדנו יחזור אליכם בהקדם

לפנייה לנציג הווירטואלי החכם שלנו
לחצו כאן

לחץ כאן
צריכים עזרה?
לנציג הווירטואלי של משרדינו:
שלום, איך נוכל לעזור?
דילוג לתוכן