מלאו טופס לחזרה

מעמדן של עובדות בישראל בשנת 2011

יום האישה הבינלאומי עומד בפתח וניכר כי מדובר בהזדמנות לסקור את התמורות אשר חלו בשנה החולפת במעמדן המשפטי של נשים עובדות בישראל.

עדכוני חקיקה בשנה החולפת

תיקונים לחוק עבודת נשים – הארכת חופשת הלידה והגנה מפני פיטורים למטופלי פוריות שלא נעדרו מעבודתם

שני תיקונים חשובים בוצעו לאחרונה בחוק עבודת נשים כאשר החשוב שבהם הוא הארכת חופשת הלידה מארבעה עשר שבועות לעשרים ושישה שבועות. כעת כל אישה זכאית לצאת לחופשת לידה ארוכה מבלי שתצטרך לבקש להאריכה מהמעסיק. עם זאת ראוי לציין כי התקופה שבעדה משולמים דמי לידה נותרה תקופה של ארבע עשר שבועות. אם תעדיף העובדת לקצר את חופשת הלידה תוכל לעשות כן בעזרת הודעה בכתב למעסיק, אשר לא יוכל לדחות את חזרתה ביותר משלושה שבועות.תיקון נוסף שבוצע לחוק עבודת נשים בא לתקן עיוות שחל בחוק, שבעקבותיו מטופלים בטיפולי פוריות שלא נעדרו מעבודתם לא נהנו מההגנה מפני פיטורים עקב טיפולי פוריות.

תיקון החוק למניעת הטרדה מינית – הגנה במקרי יחסי מרות בטיפול פארה רפואי, רפואי, הדרכה ומרות דתית ורוחנית

חוק נוסף שתוקן הוא החוק למניעת הטרדה מינית, אשר הורחבה הגנתו גם למקרים בהם אין הנפגע/ת מראה חוסר עניין, בנסיבות של טיפול פארה רפואי, רפואי ומקרי הדרכה ומרות דתית ורוחנית.

תיקון חוק שוויון ההזדמנויות – העברת נטל ההוכחה למעסיק

נוסף על כך תוקן חוק שוויון הזדמנויות בעבודה, כך שנטל ההוכחה על עבירה על החוק עובר למעסיק ולא לעובד. כלומר, עובדת שהופלתה בראיון עבודה, בשל היותה בהריון או בשל היותה אם, לא תאלץ כעת לשאת בנטל ההוכחה. אם מעסיקך הפלה אותך, פיטר אותך בהריון או שהוטרדת מינית, אנו עומדים לרשותך. כל שעליך לעשות הוא למלא את הטופס ואחד מנציגינו יחזור אליך בהקדם.

נוסף על שינויי החקיקה, הפסיקה אף היא השיגה מספר הישגים עבור נשים עובדות במהלך השנה החולפת.

להלן תמצית של מספר פסקי דין שהועברו בשנת 2010

יחסי מין כאשר מתקיימים יחסי מרות

בית הדין האזורי לעבודה בחיפה פסק במאי 2010 במקרה הטרדה מינית של תופרת שהועסקה בחנות בגדים ובינה לבין מעסיקה התקיימו יחסים מיניים כי מדובר במקרה הטרדה מינית תוך ניצול יחסי מרות. מכיוון ששררו יחסי מרות בהן התקיימה מערכת יחסים אינטימית בין בעל עסק לעובדת זוטרה אשר היה ממונה עליה באופן ישיר קיימת חזקה כי יחסים אלו התקיימו מתוך יחסי מרות. אילו חפצו הצדדים לסתור את טענת המרות יכלו לכל הפחות להימנע מהסתרת מערכת היחסים. אי לכך גם אם יחסים אלו בוצעו ביוזמת העובד, הרי שהיה על בעל העסק לסרב מכיוון שאלו נבעו מחשש למקום עבודתה ומיחסי המרות ביניהם.

שכר שווה לעובד ועובדת – פסק דין קומברס נ' אירית בן משה

בהחלטה זו של בית הדין האזורי לעבודה, נדונה סוגיה של אפליה בשכר העבודה של עובדת ביחס לעמיתיה הגברים. העובדת טענה לאפליה בשל אי מתן אופציות בניגוד לנהוג כלפי עמיתיה הגברים באותה דרגה, ותק בעבודה והגדרת תפקיד. בית הדין תמך בעמדתה של העובדת וקבע כי אופציות נחשבות חלק משכר העבודה ולפיכך גם עליהם חלה חובת שכר שווה לעובדת ועובד.

נסיבות התפטרותה של האישה לאחר לידה הן שיקבעו האם היא זכאית לפיצויי פיטורין

פסק דין זה של בית הדין האזורי לעבודה דן במקרה בו עובדת סיעוד אשר ילדה תאומים התפטרה על מנת לטפל בהם אולם עשתה זאת לאחר שמלאו להם 9 חודשים ואף החלה במקביל לעבוד במקום אחר. אי לכך נשאלה השאלה האם הינה זכאית להתפטר בדין מפוטר לפי חוק פיצויי פיטורים. בית הדין קבע כי מכיוון שהתובעת לא שבה לעבודתה לאחר חופשת הלידה, ניכר שסיבת ההתפטרות הינה לטפל בילדיה על אף שדרישתה לפיצויים הגיעה באיחור. יתרה מזאת, על אף שהתובעת עבדה במקום עבודה אחר, מקום זה אפשר לה לטפל בצורה נוחה יותר בילדיה מאשר מקום העבודה הקודם.

הקמת מועצה ציבורית לשילוב וקידום נשים בעבודה

בנוסף לשינויי החקיקה והפסיקה הוקמה לאחרונה מועצה ציבורית לשילוב וקידום נשים בעבודה אשר תפקידה לעודד את קידומן של נשים בעבודה ויצירת סביבת עבודה אשר מתאימה לנשים. הועדה אמונה על הענקת מענקים למקומות עבודה שקידמו את שילובן של הנשים, כמו גם קידום מחקרים ותוכניות להתאמת מקומות עבודה לנשים.לסיכום, על אף שנתוני פערי השכר בין גברים לנשים, ומספר הנשים בתפקידי מפתח מעידים כי לפני המשק הישראלי דרך ארוכה ליצירת סביבת עבודה שוויונית, ניכר כי המגמה לשיפור מעמדה של האישה העובדת היא מגמה חיובית וכי אט אט דיני עבודה מותאמים לנשים במדינת ישראל.

למשרדינו נסיון רב בטיפול במקרי אפלייה נגד נשים, הטרדה מינית, פיטורין בהריון ועוד. באם אחד המקרים נוגעים אליך, מלאי את הטופס בתחתית העמוד ואחד מנציגינו יחזור אליך בהקדם.

שתפו:
[addtoany]

מבין ההמלצות של גוגל

לקבלת ייעוץ ללא עלות וללא התחייבות השאירו פרטים:
לבדיקת היתכנות מהירה ללא כל התחייבות מלא/י את הטופס ושלח/י
לבדיקת היתכנות (ללא התחייבות) השאירו פרטים ונציג משרדנו יחזור אליכם בהקדם
לבדיקת היתכנות (ללא התחייבות) השאירו פרטים ונציג משרדנו יחזור אליכם בהקדם

לפנייה לנציג הווירטואלי החכם שלנו
לחצו כאן

לחץ כאן
צריכים עזרה?
לנציג הווירטואלי של משרדינו:
שלום, איך נוכל לעזור?
דילוג לתוכן