מלאו טופס לחזרה

אפליה על סמך גיל – פסק דין

בית הדין האזורי לעבודה פסק פיצוי של 320,000 ₪ לעובד שפוטר לאחר 29 שנה בגיל 63 בתואנת "התייעלות ארגונית"

שוק העבודה כיום מתאפיין בניידות גבוה אולם גם בקושי רב למצוא עבודה בגילאים המבוגרים. רק לאחרונה התוודע בפני עובד היי טק צעיר ומצליח כי שאיפתו המרכזית היא להיות "בר העסקה " בגיל 40.

למרות ניסיון המחוקק לעודד העסקת מבוגרים באמצעות יוזמות חקיקה שונות כגון "חוק הקרן לעידוד העסקת עובדים מבוגרים", בסופו של דבר אין די בחקיקה על מנת למנוע מעובדים אלו מלהיפלט משוק העבודה.

פסק דין שניתן לאחרונה על ידי בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב, תרם למאמץ זה כשפסק פיצויי בשיעור של 320,000 ₪ לתובע, מהנדס חשמל ואלקטרוניקה שפוטר לאחר 29 שנה של עבודה בקונצרן "אפקון אחזקות", בגיל 63.

לעדותו של התובע, "יום בהיר אחד" לאחר כניסתו של מנכ"ל חדש לקונצרן, זומן התובע, לשימוע לפני פיטורים, לאחריו פוטר עקב "התייעלות ארגונית".

התובע, הסכים לצמצם את היקף משרתו ושכרו ובלבד שיותר לו להמשיך לעבוד עד לגיל פרישה. עם זאת, בקשותיו נפלו על אזנים ערלות ולטענת החברה עבודתו התייתרה והחלטת מנכ"ל החברה החדש לפטר את העובד נבעה מהפררוגטיבה הניהולית ולאור עלות העסקתו היקרה של התובע ואי מציאת תפקיד חלופי עבורו, חרף ניסיונות החברה.   

בפסק דינה המנומק קבעה כבוד השופטת אורנית אגסי כי, לאור העדות כי התובע עובד מסור, נאמן, מצטיין ובעל יכולות מגוונות ולאור העובדה כי לא נעשו מאמצים מספקים למצוא עבורו תפקיד חלופי ואף לא נמצאה סיבה ממשית לפיטוריו לאור נכונותו לצמצם את היקף משרתו, לספוג ירידה משמעותית בשכרו ואף לעבוד בתפקיד אחר, ברור כי שיקולים זרים, ומפלים, עמדו בבסיס החלטתו של המנכ"ל לפטר את העובד.

על כן, פסק בית הדין לטובת התובע פיצוי ללא הוכחת נזק מכוח חוק שוויון הזדמנויות בעבודה בסך כולל של 50,000 ₪, פיצוי בגין פיטורין בחוסר תום לב הכולל בו רכיב של  פיצוי בגין עגמת נפש בסך כולל של 190,000 ₪. נוסף על כך, נפילת פגם בהליך השימוע, זיכה את התובע בפיצוי בסך שתי משכורות בעלות כוללת של 50,000 ₪ ונפסקו לטובת התובע הוצאות שכ"ט ומשפט בסך של 30,000 ₪.  בסה"כ 320,000 ₪.

עורך דין דיני עבודה(פתח בטאב חדש בדפדפן)

אפליה מחמת גיל בשוק העבודה(פתח בטאב חדש בדפדפן)

חותם אמינות PREMIUM(פתח בטאב חדש בדפדפן)

עו"ד דיני עבודה(פתח בטאב חדש בדפדפן)

עבודת נוער(פתח בטאב חדש בדפדפן)

שתפו:
[addtoany]

מבין ההמלצות של גוגל

לקבלת ייעוץ ללא עלות וללא התחייבות השאירו פרטים:
לבדיקת היתכנות מהירה ללא כל התחייבות מלא/י את הטופס ושלח/י
לבדיקת היתכנות (ללא התחייבות) השאירו פרטים ונציג משרדנו יחזור אליכם בהקדם
לבדיקת היתכנות (ללא התחייבות) השאירו פרטים ונציג משרדנו יחזור אליכם בהקדם

לפנייה לנציג הווירטואלי החכם שלנו
לחצו כאן

לחץ כאן
צריכים עזרה?
לנציג הווירטואלי של משרדינו:
שלום, איך נוכל לעזור?
דילוג לתוכן