מלאו טופס לחזרה

פנסיית נכות

בקצרה: ניתן לקבל פנסיית נכות מקרן הפנסיה בעקבות "אובדן כושר עבודה", בתנאים מסוימים. בכתבה זו נסקור בקצרה באילו מקרים ישנם זכאות ואף נציע נתיב מסוים לממשה.

מה הסיפור של פנסיית נכות?

הכל (כמו הרבה דברים) הורחב אי שם בשנת 2008, כאשר נכנס לתוקף "חוק פנסיה חובה", צו הרחבה הקשור לביטוח פנסיוני מקיף. מדובר על צו שחל על מעסיקים בישראל. מה זה בעצם אומר?

ייצוג בפרישה מהעבודה
 1. על מעסיקים להפריש כספים לפנסיה עבור עובדים
 2. אין זה תקף עבור עובדים הזכאים לפנסיה בתנאים טובים אף יותר בעקבות הסדרים מסוימים.
 3. בשנת 2017, הדבר הוחל גם על עצמאיים – ועל פי כן גם עצמאיים מתבקשים להפריש עבור עצמם כספי פנסיה.
 4. מטרת השינוי בחוק הינה עידוד העובדים במשק לגדל לעצמם קרן פנסיה.
 5. כתוצאה מהשינוי בחוק, יש להרבה יותר אנשים ביטוח אובדן כושר עבודה.
 6. הפרשת כספים לקרן פנסיה (בהתאם לחוק) מקנה לעושה את זכאות לקצבת פנסיית נכות.
 7. פנסיית נכות הינה קצבה חודשית בהינתן הפעלת ביטוח אובדן כושר עבודה, עוד לפני גיל פרישה.

על מה מתבססת זכאות לפנסיית נכות?

מה מאפיין פנסיית נכות? ובכן, הזכאות לקבלתה מתבססת על דרגת אובדן כושר העבודה הנקבעת עבור המבוטח, בין יתר גורמים נוספים, לרבות המסלול הביטוחי. איך יודעים מי זכאי לפנסיית נכות? ובכן, זה מאוד תלוי בתקנונים של קרנות הפנסיה, הנוגעות לזכאות עמיתי הקרן. במקרים רבים, ישנו מתווה מינימום סטנדרטי, המפרט כי:

 1. זכאות תינתן לעובד שקיבל הכרה בדרגת אובדן כושר עבודה של 25 אחוזים ומעלה מכך. ההכרה יכולה להיות זמנית או צמיתה.
 2. רק אם מדובר בנכות המגבילה את יכולתו של עובד, ובכן, לעבוד, בעבודה מדוברת או אחרת המתאימה להכשרה, ניסיון או התאמה למעלה מתקופה של 90 יום ברציפות. במקרה זה, הזכאות לקבלת פנסיה תהיינה לאחר 91 יום לאחר מועד פגיעת כושר העבודה המדווח. (אלא אם, כמובן, התקנון הסטנדרטי של הקרן אומר אחרת). ואילו, באם ידווח על אובדן כושר עבודה לאחר תקופת 90 הימים הרצופים, עמית הקרן יקבל פנסיית נכות באופן רטרואקטיבי עבור התקופה. כמו גם, יקבל פנסיה למשך כל תקופת אי הכושר, עד הזמן שנותר, עד הפרישה.
 3. הוועדה הרפואית של הקרן קובעת את דרגת אי הכושר. כמו גם, היא זו המחליטה מאיזה מועד קלנדרי מתבקש לספור את תקופת 90 הימים. גם אם ביטוח לאומי מכיר בדרגת אי כושר מסוימת, אין זה מחייב את הוועדה הרפואית של קרן הפנסיה.

על פי מה מחשבים סכומי פנסיית נכות?

איך יודעים כמה פנסיית נכות יכולה להגיע לעובד? ובכן, יש דרכים של ממש לחשב את זה.

 1. פנסיית נכות יכולה להיקבע על פי דרגת אי כושר כמו גם על ידי "שכר קובע". השכר הקובע הוא כפי שהוגדר ברמת הביטוח הפנסיוני.
 2. פנסיית נכות מקסימלית תהיינה עד 75% מגובה השכר הקובע. גובה הפנסיה בפועל יחושב כדרך הכפלת סכום זה אל מול דרגת אי הכושר המדווחת. במילים אחרות, אם מדובר בשכר קובע של 10,000 ₪ לחודש, פנסיית נכות מקסימלית תהיינה 7,500 ₪. דרגת אי כושר של 100% תזכה את העובד בפנסיית נכות של 7,500 ₪. כי אנחנו מכפילים את סכום הקצבה המקסימלית ב-100 אחוזים. אם דרגת אי הכושר תהיינה 10%, הרי שפנסיית הנכות תהיינה 750 ₪. אך כמובן, ישנם תקנונים סטנדרטיים אשר כלל לא יאשרו פנסיית נכות עבור דרגת אי כושר נמוכה מ-25%.
 3. במסלולים מסוימים – פנסיית נכות מקסימלית תהיינה נמוכה מ-75%, בהתאם למסלול הביטוחי. לדוגמה, באם חלק גדול יותר מההפרשות לפנסיה מוקצה לטובת חיסכון פנסיוני. ובמקרים אחרים, הכרה בסעיף סיעודי יכול להגדיל את סכום הקצבה. ניתן להיוועץ עם עורך דין כדי לשמוע על הניואנסים השונים.
 4. אפשר שיהיו ניכויים מפנסיית הנכות. לרבות מס הכנסה וביטוח לאומי, אלא אם כן ישנו פטור. ניכויים נוספים יכולים להיות בגין תגמולים שאותו מבוטח מקבל מגופים אחרים, לרבות המוסד לביטוח לאומי ומשרד הביטחון.

כיצד משרדנו יכול לעזור?

 על כן, נראה שיש נוסחאות, הקשרים וניואנסים שניתן לעכל ולפרק. כדי להפוך את העניין לפשוט וישיר הרבה יותר, ניתן ליצור קשר עם משרדנו ולקבל ליווי וייעוץ עוד מהפנייה הראשונית. משרדנו מייעץ ומייצג לקוחות מעל 20 שנה, ומחזיק ברקורד מוכח של הצלחות בתחומים משפטיים שונים. תודה על קריאתך.

<strong>ייצוג תאונות דרכים – פסק דין מרכזי</strong>(פתח בטאב חדש בדפדפן)

אובדן כושר עבודה(פתח בטאב חדש בדפדפן)

חוק דמי מחלה(פתח בטאב חדש בדפדפן)

זכויות עובדים בתקופת אי כושר עבודה(פתח בטאב חדש בדפדפן)

אחוזי נכות בביטוח הלאומי(פתח בטאב חדש בדפדפן)

אובדן כושר עבודה(פתח בטאב חדש בדפדפן)

אחוזי נכות בביטוח הלאומי(פתח בטאב חדש בדפדפן)

נכות כללית(פתח בטאב חדש בדפדפן)

שתפו:
[addtoany]

מבין ההמלצות של גוגל

לקבלת ייעוץ ללא עלות וללא התחייבות השאירו פרטים:
לבדיקת היתכנות מהירה ללא כל התחייבות מלא/י את הטופס ושלח/י
לבדיקת היתכנות (ללא התחייבות) השאירו פרטים ונציג משרדנו יחזור אליכם בהקדם
לבדיקת היתכנות (ללא התחייבות) השאירו פרטים ונציג משרדנו יחזור אליכם בהקדם

לפנייה לנציג הווירטואלי החכם שלנו
לחצו כאן

לחץ כאן
צריכים עזרה?
לנציג הווירטואלי של משרדינו:
שלום, איך נוכל לעזור?
דילוג לתוכן