מלאו טופס לחזרה

ועדה רפואית – מהי וכיצד להתכונן

כאשר מוגשת תביעה לביטוח הלאומי בגין תאונת עבודה, מחלת מקצוע, נכות כללית, פוליו גזזת ועוד, על מנת לקבוע את גובה הפיצוי ואת שיעור הנכות מוזמן התובע להופיע בפני ועדה רפואית של הביטוח הלאומי.

מי יזומן לבדיקת ועדה רפואית

ועדה רפואית היא שם כולל לועדה המורכבת מרופא אחד או יותר לצד מזכיר שמטרתם לקבוע ביחס לממצאים הרפואיים העולים מהמסמכים הרפואיים המוגשים להם לצד בדיקה פיזית (במידה ונדרשת כזו) את שיעור הנכות ממנו סובל התובע עקב פגיעה בעבודה, נכות כללית, מחלה או רשלנות רפואית. חברות הביטוח, קצין התגמולים בצבא והביטוח הלאומי, כולם, נעזרים בועדות הרפואיות. עם זאת, מאמר זה סוקר את הועדה מטעם הביטוח הלאומי אשר תפקידה לקבוע שיעורי נכות או שיעורי פגיעה על מנת לקבוע איזה גובה גימלה או פיצוי יקבל התובע מהביטוח הלאומי.

הרכב הועדה הרפואית

ועדה זו מורכבת מרופא אחד לפחות שמתמחה בתחום בו קיימת הפגיעה או ממספר מומחים במקרה שמדובר במספר ליקויים רפואיים מתחומים שונים. לצד הרופא יושב מזכיר שרושם את דו"ח הועדה. לאחר עיון במסמכים הרפואיים ולאחר שמיעת הטיעונים של התובע יחליט הרופא האם יש צורך בבדיקה גופנית.

לקבלת ייצוג לחץ – משרד עורכי דין אריק שלו ושות' – מקצוענים בביטוח לאומי ונזיקין


כיצד כדאי להתכונן לבדיקת ועדה רפואית

מכיוון שהמסקנות הועדה הרפואית הם שיקבעו את אחוזי הנכות וכפועל יוצא בזאת את גובה הפיצוי ושיעור הגמלה והקצבה, חשוב מאוד להגיע לועדה, רגועים ומוכנים. יתרה מזאת, מרבית ההופעות בפני ועדות רפואיות מסתכמות במספר דקות ולכן על מנת להבטיח שתוכלו להעביר את כל המידע הרלוונטי בדקה או שניים שעומדות לרשותכם יש לבוא מאורגנים.

מסמכים רפואיים שכדאי להכין לקראת זימון ועדה רפואית

חשוב מאוד להגיע עם כל המסמכים הרפואיים הרלוונטיים, בדיקות רופא, צילומים, בדיקות CT ו-MRI וחוות דעת מומחים באם ישנם כאלה. יתרה מזאת, מומלץ לסדר את המסמכים בקלסר ברור ומסודר. סדר זה ישפר את סיכוייכם שהרופא המומחה יעיין בכל המסמכים הרלוונטיים ולא יפספס מסמך כזה או אחר.

תיאור הפגיעות

מכיוון שהזמן שמוקצב לטיעוניו של כל תובע קצר, לקראת הופעה בפני ועדה רפואית מומלץ לכתוב את כל הטיעונים הרפואיים הרלוונטיים לתביעה ולהתמקד בבעיות הרפואיות העכשוויות. כדאי לעיין שוב במסמכים הרפואיים ולוודא שאינכם מפספסים דבר. לאחר שהכול כתוב מומלץ לקרוא מספר פעמים בבית ולוודא שהינכם זוכרים את כל הפרטים מכיוון שמזכיר הוועדה מתעד את מה שתספרו לו ולאחר מכן תתבקשו לחתום על הפרוטוקול הועדה.

מלווה אישי

הביטוח הלאומי מתיר הבאת מלווה כשמוזמנים להופיע בפני ועדה רפואית. מלווה זה יכול להיות בן משפחה, חבר,מתרגם או עורך דין מטעמך. אנו ממליצים בחום להביא מלווה שכן לעיתים המתח שנוצר בשל מעמד הועדה עשויים לגרום לכך שברגע האמת לא תזכרו את כל הדברים שהכנתם ותפספסו נתונים חשובים שעשויים להיות ההבדל שבין שיבה הביתה בידיים ריקות לבין קבלת קצבת נכות.

המלווה יוכל לסייע לכם במקרה שתשכחו או שיוכל לדבר במקומכם אם אתם מתרגשים. כמו כן, פנייה מוקדמת לעורך דין שיכין אתכם לוועדה תוכל להבטיח שהדברים יוצגו בצורה הטובה והממוקדת ביותר.

הגשת ערר

ניתן לערער על החלטתה של ועדה רפואית מדרג ראשון תוך 60 יום מהיום בו נמסרה לתובע החלטת הועדה. אם יתקבל הערעור תשנה הועדה את קביעתה, עם זאת, מומלץ לנקוט בזהירות בכל הקשור לעררים על קביעת הועדה הרפואית מכיוון שזו יכולה גם להקטין את שיעור הנכות.

לפיכך אנו ממליצים בחום להיעזר בעורך דין מומחה בביטוח לאומי ובתחום מיצוי זכויות רפואיות לפני הגשת הערר.

הגשת תביעה לבית הדין לעבודה

בדומה לדיני עבודה, גם בהחלטות הביטוח הלאומי ערכאת הערעור היא בית הדין לעבודה וניתן להגיש ערעור על כל החלטת ועדה הערערים לבית הדין לעבודה. חשוב לציין כי הגשת הערעור אפשרית רק כאשר מדובר בנושאים הקשורים בהתנהלותן המשפטית של ועדות רפואיות. לדוגמא, אם הרכב הרופאים בוועדה לא תאם את הבעיה הרפואית, הוועדה התעלמה ממסמכים רפואיים או לחילופין לא עמדה בחובת ההנמקה ומקרים נוספים בהם לא פעלה הוועדה בהתאם לנהלים המחייבים אותה.

שירותי החברה(פתח בטאב חדש בדפדפן)

ערעור על מסקנות ועדה רפואית(פתח בטאב חדש בדפדפן)

ערעור על החלטת הועדה הרפואית של הביטוח הלאומי(פתח בטאב חדש בדפדפן)

ייצוג עובדי מדינה(פתח בטאב חדש בדפדפן)

רשלנות רפואית(פתח בטאב חדש בדפדפן)

ייצוג עובדי מדינה(פתח בטאב חדש בדפדפן)

רשלנות רפואית(פתח בטאב חדש בדפדפן)

שתפו:
[addtoany]

מבין ההמלצות של גוגל

לקבלת ייעוץ ללא עלות וללא התחייבות השאירו פרטים:
לבדיקת היתכנות מהירה ללא כל התחייבות מלא/י את הטופס ושלח/י
לבדיקת היתכנות (ללא התחייבות) השאירו פרטים ונציג משרדנו יחזור אליכם בהקדם
לבדיקת היתכנות (ללא התחייבות) השאירו פרטים ונציג משרדנו יחזור אליכם בהקדם

לפנייה לנציג הווירטואלי החכם שלנו
לחצו כאן

לחץ כאן
צריכים עזרה?
לנציג הווירטואלי של משרדינו:
שלום, איך נוכל לעזור?
דילוג לתוכן